Prenosni agregati za 100% napajanje vaše hiše – najboljša rešitev vedno pri roki

Z nakupom prenosnega agregata za vašo hišo boste ob izpadu električne energije takoj pripravljeni –spet povezani, obenem pa je uporaben tudi pri kampiranju, na piknikih, sejmih, na gradbiščih …Odlična novica je, da so ti agregati cenovno dostopni vedno širši množici uporabnikov.

Kaj je dobro vedeti pred nakupom?

Pred nakupom je treba razmisliti, kako in kje boste agregat uporabljali. Z izbiro primernega agregata boste z lahkoto napajali potrebne naprave ali opremo. Izbira napačnega ali nepravilna uporaba lahko vodi v poškodbe naprave ali opreme, ki jo napajate, ali celo v nevarnost požara, električnega udara ali zastrupitve z ogljikovim monoksidom.

Kako agregati sploh delujejo?

Agregati so sestavljeni iz dveh delov – motorja in alternatorja. Motor vrti alternator in proizvaja izmenični tok, ki gre skozi regulator napetosti, da po potrebi zagotovi 120 ali 240 voltov. Z izmeničnim tokom v naših domovih napajamo vse električne naprave. Agregat lahko uporabimo za priključitev in napajanje skoraj vseh domačih naprav in/ali opreme.

Katere vrste agregatov poznamo?

Prenosni agregati, včasih imenovani začasni agregati, se uporabljajo za zagotavljanje začasne energije, kadar in kjer je to potrebno. Prenosni je relativni pojem – nekateri so bolj prenosni kot drugi. Medtem ko je najmanjše modele mogoče dvigniti in prenašati, imajo večji za lažji transport kolesa in ročaj, včasih sta za premik potrebni dve osebi. Naprave ali električna orodja lahko priključite neposredno v standardne vtičnice na sprednji plošči agregata. Poleg tega imajo številni modeli vtič z zaklepanjem, ki lahko zagotovi do 240 voltov napetosti, in se prek ročnega stikala uporablja za napajanje tokokrogov v vašem domu oz. hiši.

Inverterski agregati so prenosljivi, vendar se tehnično pomembno razlikujejo od ostalih. Zagotavljajo 120 oziroma 240 voltov izmenične napetosti, ki se pretvori v enosmerni (direktni tok) in nato nazaj v izmenični tok. Pretvorbo in inverzijo nadzoruje vezje, ki deluje kot filter, izravnava valove (nihanja) in čisti sinusni val električnega toka. Tipični agregati imajo različne stopnje popačenja v sinusnem valu izmeničnega toka. To za večino naprav ne predstavlja težav, izjema je občutljiva elektronika – tablice, prenosni računalniki, televizorji in druge pametne naprave, ki se lahko zaradi popačenja toka ali prenapetosti poškodujejo. Sposobnost inverterskih agregatov, da odpravljajo možnost takšnih zapletov, se odraža v njihovi bistveno višji ceni.

Agregati s samodejnim vklopom v stalni pripravljenosti – agregati Standby so trajno nameščeni in priključeni na domače omrežje. V primeru izpada električne energije napajajo izbrane kritične dele napeljave, lahko pa zagotavljajo električno energijo za celoten dom ali hišo. Ti agregati imajo sisteme, ki spremljajo napajanje zunanjega omrežja, in se v primeru izpada oziroma prevelikega nihanja samodejno zaženejo.

Vrste goriva

Večino prenosnih agregatov poganja najbolj dostopno gorivo – bencin, ki pa ima v primeru občasne uporabe nekaj slabosti. Če se zgodi večja naravna katastrofa (denimo žled) in je z izpadom prizadeto širše območje, je do bencina težje priti zaradi izpraznjenih zalog ali dolgih vrst na bencinskih črpalkah. Druga slabost je, da bencin ob redki uporabi v vplinjaču počasi hlapi in pušča lepljive usedline, ki lahko ob ponovnem zagonu preprečijo prehod goriva in otežijo ali onemogočijo zagon brez servisiranja. To se da preprečiti z zapiranjem ventila za gorivo, pri čemer agregat deluje, dokler porabi goriva, ki je ostalo v vplinjaču. Bencin lahko sčasoma oksidira ali postane »postan«, s čemer izgubi gorljivost. Ko agregata ne uporabljamo, bencin lahko tudi absorbira vodo, ki nato razjeda rezervoar za gorivo in druge kovinske dele v sistemu za gorivo. Reden zagon agregata, pa tudi obdelava goriva s stabilizatorjem, lahko pomaga pri boju s temi težavami.

Agregati z dvojnim gorivom lahko delujejo na bencin ali utekočinjen naftni plin (LPG), splošno znan kot propan. Preklapljanje med gorivi je preprosto in omogoča, da niste vezani na eno vrsto goriva.

Prednosti propana pred bencinom: je zelo stabilen, omogoča lažje shranjevanje, ne bo zastaral in ob daljšem nedelovanju bo vplinjač še vedno učinkovito opravil svojo nalogo. Edina slabost propana je, da ima manjšo energijsko gostoto kot enaka količina bencina, kar pomeni, da bo imel agregat med delovanjem na propan nekoliko zmanjšano zagonsko moč, bo pa po drugi strani deloval tiše kot pri pogonu na bencin.

Na voljo so tudi kompleti za pretvorbo priljubljenih agregatov, da delujejo na propan. Nekateri kompleti omogočajo tudi uporabo zemeljskega plina.

Ali je potrebno agregat ozemljiti?

Za splošno napajanje naprav, orodij, ki jih priključite neposredno v standardne vtičnice na sprednji strani agregata ozemljitev ni potrebna. Če agregat uporabljate za napajanje hiše oz. domačega omrežja, pa je ozemljitev predpogoj za varno delovanje . Možnosti sta dve: nevtralna žica, ki je povezana z agregatom ali pa nevtralni element, ki ni povezan z okvirjem, a v tem primeru je potrebno agregat ozemljiti tako, da se ozemljitveni terminal poveže z ozemljitveno palico, ki je zabodena v zemljo.

Varnost agregata

Agregat ne sme delovati v zaprtem prostoru – npr. v garaži ali lopi. Izpušni plini, ki vsebujejo ogljikov monoksid, so brez barve in vonja ter lahko povzročijo zastrupitev ali celo smrt. Večina modelov sicer omogoča samodejni izklop ob zaznavi kopičenja ogljikovega monoksida. Priporočena namestitev agregata je vsaj 20 metrov od hiše, stran od oken in vrat ter z izpušnimi plini usmerjenimi stran od hiše.

Pravilna izbira velikosti agregata

Pravilna velikost agregata se določi glede na namen uporabe. Proizvajalci navajajo začetno in delovno moč v vatih (W). Podatek o začetni moči vključuje špico moči, potrebno za zagon naprav ali orodij z zmogljivimi električnimi motorji ali kompresorji. Po zagonu te naprave porabljajo veliko manj energije za svoje delovanje. Lahko se zanesete na proizvajalčevo oceno moči ali pa preprosto seštejete porabo energije vaših posameznih naprav. Za izračun moči pomnožite napetost (običajno 240 voltov) z električnim tokom (v amperih), katerega vrednost je običajno navedena na nalepki aparata.

Priporočeni agregati

Najtišji prenosni agregat

Honda EU2200iPrenosni agregati za 100% napajanje vaše hiše – najboljša rešitev vedno pri roki

https://www.generatorji.si/honda-eu-22-i

Prednosti: zelo tih, izredno lahek, kompakten, nizka poraba goriva, napredni izpušni sistem

Slabost: visoka cena

Najlažje prenosljiv agregat (skoraj polovico lažji in manjši od ostalih primerljivih). Zelo preprosto ga je dvigovati, premikati ali namestiti v prtljažnik. Ohišje agregata je popolnoma zaprto zaradi česar je elektronika inverterja kar najbolje zaščitena, hkrati pa je med delovanjem agregat tišji. V eko načinu delovanja je običajna raven hrupa 76 dB, pri večjih obremenitvah (motorna žaga, klimatska naprava …) pa 81,2 dB.

Še nekaj zanimivih podrobnosti, ki krasijo ta model:

– odprtina na pokrovu plina se lahko zapre, tako da hlapi ali gorivo ne morejo uhajati

– stikalo za vklop/izklop služi tudi kot izklop goriva, s čemer odpade skrb, da bi to morali storiti ročno, – ta model ima možnost priklopa na vzporedno delovanje – z ustreznim kablom ga je mogoče povezati z drugim takšnim agregatom za dvojni izhod na 4400 W začetne moči in 3600 W delovne moči,

– je idealna rešitev za kampiranje ter druge dogodke in dejavnosti na prostem, kjer je tišina delovanja zelo zaželena.

Kot zanimivost omenimo, kaj lahko ta agregat napaja istočasno: hladilnik, ventilator, štiri varčne žarnice, radio, LCD TV, prenosni računalnik in polnilnik za mobilno napravo.

Najbolj vsestranski

Prenosni agregati za 100% napajanje vaše hiše – najboljša rešitev vedno pri rokiPramac EM 4000, prenosni bencinski agregat – zasnovan za profesionalno uporabo. Prenosljiv ter podprt z močnim in kompaktnim okvirjem z vgrajenim ročajem in kolesi, ki omogočajo preprost transport.

https://www.generatorji.si/pramac-prenosni-bencinski-agregat-em-4000-avr-230v-50hz

Prednost: samodejni izklop pri nizki ravni olja, s čemer je motor zaščiten pred poškodbami; digitalni multimeter, ki spremlja čas delovanja motorja in omogoča lažje vzdrževanje; merilnik za spremljanje ravni goriva; AVR-kartica, ki samodejno prilagodi izhodni tok in ga ohranja konstantnega; POWERRUSH, ki poveča električni tok na zahtevo nad nazivno močjo pri zagonu elektromotorjev.

Slabost: Samo dve standardni vtičnici

Najbolj vzdržljiv

Pramac prenosni bencinski – inverterski agregat agregat-za-hiso-p3500i

https://www.generatorji.si/pramac-prenosni-bencinski-inverterski-agregat-p3500i-230v-50hz

Prednosti: kompakten, kovinsko ohišje, tiho delovanje, stabilna napetost, varčen – učinkovita poraba energije ( nastavitev hitrosti); samodejni izklop pri nizkem nivoju olja za zaščito motorja; POWERRUSH, ki poveča električni tok na zahtevo nad nazivno močjo pri zagonu elektromotorjev.

Slabost: brez koles

Najboljši agregat za Hišo

Rotek GG4-1A-7300-5EBZPrenosni agregati za 100% napajanje vaše hiše – najboljša rešitev vedno pri roki

https://www.generatorji.si/rotek-gg4-1a-7300-5ebz

Prednosti: zanesljivo, preprosto in učinkovito delovanje; preprosto vzdrževanje, regulator električne napetosti (AVR-nadzor), vgrajen števec obratovalnih ur

ali

Pramac prenosni bencinski agregat WX7000 AVR 230V 50HZ

Prenosni agregati za 100% napajanje vaše hiše – najboljša rešitev vedno pri roki

https://www.generatorji.si/pramac-prenosni-bencinski-agregat-wx-7000-avr-230v-50hz

Prednost: samodejni izklop pri nizki ravni olja za zaščito motorja pred poškodbami; digitalni multimeter za spremljanje časa delovanja in lažje vzdrževanje; merilnik goriva za spremljanje ravni goriva.

Najmanjša agregata s preklopnim stikalom za samodejni zagon ob izpadu električnega omrežja

Rotek dizelski 1-fazni agregat s samodejnim zagonom (ATS)Prenosni agregati za 100% napajanje vaše hiše – najboljša rešitev vedno pri roki

https://www.generatorji.si/rotek-dizelski-1-fazni-agregat-gd4ss-1a-6000-5ebz-ats-230v-50hz

Prednost: zanesljivo, preprosto in učinkovito delovanje, preprosto vzdrževanje, samodejni zagon ob izpadu električnega omrežja, vgrajen števec obratovalnih ur.

Rotek dizelski 3-fazni agregat s samodejnim zagonom (ATS)

rotek agregat za hišo

https://www.generatorji.si/rotek-dizelski-3-fazni-agregat-gd4ss-3-6000-5ebz-ats-400v-230v-50hz

Prednost: zanesljivo, preprosto in učinkovito delovanje, preprosto vzdrževanje, samodejni zagon ob izpadu električnega omrežja, vgrajen števec obratovalnih ur.

Z nakupom kateregakoli od zgoraj navedenih agregatov zagotovo ne boste zgrešili. Kljub izpadu elektrike bo vse nemoteno delovalo, vas pa ne bo bolela glava ali denarnica 😊.

 

Za več informacij ali ponudbo nas kontaktirajte na tel.01 23 50 200 ali na kontaktni obrazec.