Diesel ali bencin

Dieselski ali bencinski agregat – kateri je najprimernejši za vas?

Izbira je v resnici odvisna le od vaši potreb – kje, zakaj in kako pogosto boste dieselski ali bencinski agregat uporabljali.

Ne glede na to, ali napajate dom, podjetje, prenosno gradbeno opremo, projektno mesto na prostem, kmetijo … lahko oba, tako dizelski kot bencinski agregat, zagotovita moč, ki jo potrebujete za ohranjanje prižganih luči in zagotovitev delovanja oziroma nadaljevanja opravljanja dela. Toda, kateri tip generatorja je boljši in za kateri namen?

Dva ključna dejavnika, ki poskrbita za razliko:

1. Učinkovitost porabe goriva

Dieselski agregati so sicer dražji, a so zaradi večjega motorja, ki lažje premaguje obremenitve, bolj učinkoviti pri porabi goriva. Žal je med agregati težko izbrati tistega, ki bi imel nižjo porabo, saj ni standardov ali predpisov za meritve porabe goriva pri agregatih, vsak proizvajalec porabo meri po svojih kriterijih.

2. Zanesljivost

Vzdržljivost in preprosto vzdrževanje sta glavna aduta pri izbiri agregata. Dieselski agregati delujejo pri nižjih temperaturah in nižjih vrtljajih kot bencinski, zato so bolj primerni za uporabo v daljšem časovnem obdobju, saj imajo s takšnim načinom delovanja manjšo splošno obrabo.

Prednosti dizelskih agregatov: stalna uporaba, večja moč z nižjimi stroški

Nakup dieselskega goriva je v primerjavi z bencinom dražji, a, ker so dizelski agregati učinkovitejši od bencinskih, na splošno porabijo polovico manj goriva v določenem časovnem obdobju. Zato je dolgoročno gledano uporaba prenosnih dieselskih agregatov sčasoma običajno cenejša od bencinskih.

Učinkovitost porabe goriva in posledično prednosti, ki jih imajo dizelski agregati pri zagotavljanju električne energije, so glavni aduti za izbiro dieselskega goriva.

Uporaba dieselskih agregatov predstavlja prednost predvsem pri tistih uporabnikih, ki jih stalno uporabljajo in imajo visoke potrebe po energiji. Gradbišča in kmetijska oprema običajno postavljajo zelo visoke zahteve za svoje agregate in podjetjem v teh panogah so dieselski agregati z večjo močjo in nižjimi stroški najboljša izbira.

Prednosti:

  • Učinkovita poraba goriva, večja kompresija dieselskega motorja.
  • Nižji stroški lastništva – daljša življenjska doba, krajša doba amortizacije.
  • Daljše delovanje (bolj vzdržljivi) – manj obremenitev komponent v motorju; je pa res, da je popravilo dražje kot pri bencinskih modelih.
  • Bolj varno skladiščenje kot pri bencinskih agregatih.

Dieselski agregati so npr. hrbtenica rudarske in gradbene industrije.

Slabosti:

  • običajno so dražji, a z daljšo življenjsko dobo se investicija povrne.
  • proizvajajo več škodljivih izpustov ogljikovega dioksida

Prednosti bencinskih agregatov: občasna uporaba, tišji z manj škodljivimi izpusti

Ob redki ali občasni uporabi so bencinski agregati dobra izbira. So na splošno cenejši in na voljo v več modelih (tudi manjših in bolj prenosnih) in več cenovnih razredih. Bencinski agregati ne ponujajo takšnih moči koti dizelski, delujejo pa tišje in imajo manj izpustov škodljivega ogljikovega dioksida kot dizelski modeli. To sta pomembni lastnosti, če kupujete agregat za občasno uporabo doma, saj z manj hrupa in prijaznostjo do okolja omogoča prijetnejšo uporabniško izkušnjo. Ob samo občasni rabi ali nizki obremenitvi varčnost dieselskega agregata sploh ne bi prišla do izraza v vaši denarnici. Bencinski agregati so običajno hitreje pokvarijo kot dizelski, ker se med delovanjem bolj segrejejo, zato so materiali izpostavljeni višji temperaturi. Vendar, ker niso namenjeni pogosti uporabi, lahko brez težav dobro služijo več let. Po drugi strani dizelski agregati najbolje delujejo, če so čim večkrat v uporabi.

honda-agregat-eu22i

Generator Honda EU22i

je naslednik najbolje prodajanega generatorja na svetu, EU20i. Z 200 W večjo močjo pod motornim pokrovom je kot nalašč za dom, podjetja ali uporabo na prostem (kampiranje). Zagotavlja električno energijo, boljšo od komercialne kakovosti in je kot nalašč za napajanje frekvenčno občutljive opreme, kot so sušilni stroji, opekači, mobilni telefoni in prenosni računalniki.

Prednosti:

  • Običajno cenejši.
  • Večja izbira modelov, več cenovnih razredov.
  • Proizvajajo manj izpustov škodljivega ogljikovega dioksida.

 Slabosti:

  • Primerni predvsem za občasno, krajšo uporabo.
  • Krajša življenjska doba.
  • Manj varni ob skladiščenju, bencin je bolj hlapljiv (vžig s svečkami in s tem nevarnost eksplozije).
  • Višji stroški vzdrževanja (delujejo pri višjih temperaturah, kar vodi v povečano obrabo delov).
Diesel ali bencin - kateri agregat je bolj primeren

Inverterski agregat Pramac P3000i

Glasnost 61 dB(A), največja moč pa kar 2500W.

Pramac 1- fazni bencinski prenosni inverterski agregat P3000i 230V 50Hz je optimalna rešitev za kombinacijo tihega delovanja z manjšo porabo goriva in stabilnostjo napetosti. Inverterski agregati Pramac stabilizirajo izhodno napetost in napajalno moč za vse vrste opreme. Zagotavljajo največjo učinkovitost, saj z nastavitvijo hitrosti glede na zahtevano obremenitev zmanjšajo povprečno porabo goriva.

Zaključek – končna razsodba😊

Za večino podjetij predstavlja dieselski agregat vrhunsko izbiro, saj imajo večje zahteve po moči in varnostnih lastnostih. Bencinski agregati so namenjeni predvsem tistim s skromnejšimi potrebami, hkrati pa so odlična izbira za občasno napajanje doma (domačih gospodinjskih aparatov).

Zdaj, ko veste katerega izbrati, ste s klikom na Generatorji.si le eno potezo stran od izpolnitve vaših želja. Za dodatno pomoč, nasvet vam je z veseljem na voljo ekipa e-Disti preko kontaktnega obrazca.